Ako maximalizovať výnos z konope - Optimalizácia svetla (2.)

Optimalizácia svetla

V článku sa hovorí o technickom konope s obsahom THC pod hranicou stanovenou platnou legislatívou.

Vitajte pri druhom článku, v ktorom sa budeme venovať optimalizácii svetla. Je to pre rastliny veľmi dôležité a možno dokonca najdôležitejšie. Preto by ste tomuto parametru mali venovať dostatok času a starostlivosti. Bez svetla vám rastlina neposkytne žiadny výnos.

Prečo riešime svetlo?

Keď zapnete pestovacie osvetlenie a svetlo začne dopadať na rastlinu, spustíme tzv. vodný tok rastlinou. Množstvo prijatého svetla rastlinou je priamo úmerné tomu, koľko vody rastlina bude čerpať cez koreňový systém až do svojho vrcholu. Prakticky na svetle závisia aj všetky ďalšie parametre. Preto je optimalizácia svetla mimoriadne dôležitá. Chceme mať zabezpečený lepší rast a väčší výnos? Potom potrebujeme optimalizovať svetlo.

Svetlo môžeme vyjadriť aj ako denný integrál svetla, ďalej DLI (z angl. Day Light Integral). Platí, že čím je DLI vyšší, tým by mala byť väčšia aj úroda rastlín. Ak by sme mali vyjadriť konkrétnu hodnotu, potom rastliny dosahujú najvyššiu úrodu pri hodnote okolo DLI ≈ 60. Viac svetla zvyšuje výnos rastlín už len nepatrným spôsobom v porovnaní s nákladmi na prevádzku vnútorného osvetlenia. Nevieme stále, o čom je reč? Pre lepšiu predstavu možno povedať, že hodnota DLI 60 predstavuje nádherný letný deň bez jediného mráčku. V luxoch by sme túto hodnotu vyjadrili niekde okolo 90 000 lx.

poznámka od redakcie: Hodnoty lux vyjadrujú množstvo osvetlenia pre ľudské oko, DLI vyjadruje hodnoty osvetlenia pre rastliny. Preto sa držme hodnôt DLI, ktoré udávajú množstvo svetla pre rastliny.

Musím vždy zabezpečiť toľko svetla?

Vieme, že DLI na úrovni 60 je absolútne optimum pre maximalizáciu výnosu konope. Rastlinám ako takým sa darí aj okolo hodnoty 30. Výnosnosť v takomto prípade nie je ideálna, a preto by sme sa mali snažiť poskytnúť rastlinám naozaj maximálne svetlo každý deň. Ak budete podporovať výnosnosť konope svetlom, musíme optimalizovať aj ostatné podmienky pre život rastlín, aby to malo zmysel.

Je preto vhodné zmerať intenzitu svetla v prostredí, kde rastlinu pestujeme. Takzvaný denný integrál svetla je možné vypočítať. Pretože však mnohé spoločnosti zistili, že je svetelná účinnosť pre výnosnosť rastlín naozaj veľmi dôležitá, vyvinuli zariadenia, ktoré túto účinnosť vedia zmieriť a výsledok vám oznámiť aj bez zložitých matematických výpočtov.

Apogee

Pre niekoho možno neznáme slovo. Apogee je však práve ten profesionálny prístroj, ktorý vám dokáže zmieriť svetelnú účinnosť - PPFD. Je zložený z kvantového čítača a vyhodnocovacieho zariadenia. Tento prístroj dokonca umožňuje pomocou Bluetooth posielať výsledky merania do vášho mobilného telefónu. Výsledok už uvidíte prepísaný denný integrál svetla, takže nemusíte nič počítať. Stačí sa pozrieť, či má rastlina dostatok svetla.

Tento popísaný profesionálny prístroj je však pre väčšinu z nás zbytočný a jeho využitie nájdeme skôr v laboratóriu, hlavne kvôli jeho vysokému nákupnému cenu v státisícoch korún. Pre väčšinu z nás dáva zmysel bežný Apogee Instruments MQ-500, ktorý nájdete u nás v sortimente v kategórii meranie osvetlenia.

Prepínanie rastlín - fázy rastu a fázy kvetu

V tejto kapitole vynecháme dlhé diskusie na tému "aké spektrum je najlepšie pre pestovanie rastlín". Spektrum svetla pre rastliny analyzujeme podrobnejšie v iných samostatných článkoch, a v tejto sérii sa k nemu možno vyjadrím neskôr. Stručne povedané, profesionáli sa zhodli na tom, že lepšie je používať plné spektrum (biela svetlo ako má slnko), pretože vďaka tomu môžete zistiť škodcov alebo iné choroby, ktoré napádajú rastlinu. Spektrálnym svetlom (fialová farba svetla vďaka miešaniu špecifických diód) dosiahnete lepšej účinnosti, ale môžete prehliadnuť napadnutie rastliny škodcom, a nakoniec by vám rastlina mohla zahynúť.

Najdôležitejším faktorom z biologického hľadiska pre prepnutie rastliny z rastu na kvet  je fotoperioda, a o nej je tu reč!

Fáza rastu - "VEG"

V tejto fáze udržiavajte fotoperiodu v stave 18/6. Ide o najznámejšiu a najpoužívanejšiu fotoperiodu, ktorá nám hovorí, že máme na rastlinu svietiť intenzívne 18 hodín a 6 hodín dať rastline tmu. Nemusíte si lámať hlavu nad tým, či sa oplatí tento ustálený koncept nejak upraviť, rovno vám to prezradíme. Stručne ide len o to, aby sme dali rastline dlhú fotoperiodu, aby rozpoznala rozdiel pri prepínaní na kvet. Ak svietite na rastlinu vo fáze rastu 24 hodín - je to takisto možnosť za určitých podmienok, ale nedoporučujem to. Nakoniec to nie je efektívne riešenie, pretože utratíte viac financií za prevádzku svetiel a musíte to prispôsobiť zálievke a ďalším faktorom.

12 hodín svetla, 12 hodín tmy - "BLOOM"

Vo fáze kvetu je najdôležitejšie a najefektívnejšie udržať fotoperiodu 12/12. Pre rastlinu v kvete je najprirodzenejšie, ak jej na 12 hodín poskytnete maximálne množstvo svetla a ďalších 12 hodín prakticky absolútnu tmu. Ak teda umiestnite prístroj Apogee k rastlinám, môžete pomerne ľahko zistiť, či je osvetlenie skutočne dostatočné - ako bolo uvedené vyššie. Všetko vidíte priamo na prístroji, takže máte všetky potrebné údaje priamo pred očami. Najoptimálnejšie osvetlenie ( PPFD ), ktoré by ste mali udržať vo fáze kvetu je cca 1500 μmol/s/m² ≈ 60 DLI .

Testovanie osvetlenia vo fáze kvetu prebiehalo aj s vyššími hodnotami DLI , ktoré boli rovnaké až 2000 μmol/s/m². Výnos z konope stále stúpal, ale aj v laboratórnych podmienkach bolo veľmi ťažké udržať vyvážené ostatné faktory pre pestovanie, hlavne zalievanie a klíma v miestnosti.

Farba svetla alebo spektrum farieb je pre rastliny dôležité

Už sme si povedali, aký dôležité je svetlo, aby rastlina konope skutočne dobre rástla. Preto sa mnoho z vás na začiatku našej série mohlo opýtať, akú farbu by malo svetlo mať. Pre domáce pestovanie však najlepšie vyhovuje svetlo... biele! Bežne sa odporúča svetlá s mixom modrej a červenej farby, čo tvorí fialovú farbu, ale pre domáce pestovanie v bežných podmienkach sa odporúča svetlo s bielym plným spektrom .

Prečo teda zvoliť bielu farbu svetla pred fialovou?

Odpoveď je jednoduchšia, než by ste očakávali. Vďaka bielemu svetlu budete schopní včas diagnostikovať problém u rastliny. Prípadné odlišnosti v farbe listu, čo vám môže pomôcť najmä pri hnojení. Alebo sa k rastline môžu dostať škodcovia pri použití nekvalitného substrátu, čo by ste pod fialovým spektrom len ťažko zachytili. Týmto sme snáď zodpovedali na všetky vaše otázky v druhej kapitole Jak maximalizovat výnos z konopí - Optimalizace světla.

Záver

Na to, aby ste skutočne maximalizovali výnos rastlín, budete potrebovať snažiť sa dostať denný integrál svetla (DLI) na hodnotu ideálne okolo 55-65. Není tedy nikdy od veci změřit si úroveň svetla za pomoci přístroje Apogee a podľa potreby potom upravit svetlo tak, aby ste získali optimálne výsledky.

Pre tých lenivejších z vás rýchly tip: na meter štvorcový pestebnej plochy vám bude stačiť 250 - 300W LED svetlo pre pestovanie.

V ďalšej kapitole seriálu si popíšeme aký veľký vplyv na životný cyklus rastliny a maximalizáciu výnosu má teplota a aké sú optimálne hodnoty konkrétne pre konopí podľa niekoľkoročného vedeckého výskumu.

Zaujíma vás, či raostlina v noci potrebuje úplnú tmu alebo trošku svetla neškodí alebo naopak pomôže? Pozrite sa na ďalší diel tejto série, ktorá sa venuje svetelnému znečisteniu a jeho vplyvu na konopí.

Tento článok slúži len na vzdelávacie a informačné účely. Akékoľvek informácie týkajúce sa pestovania konope sú poskytované s cieľom zlepšiť poľnohospodárske postupy a nie sú určené na propagáciu, podporu alebo podnecovanie nezákonných činností. Pestovanie, distribúcia a používanie konope môže byť súčasťou nezákonnej činnosti. Hovoríme výlučne a len o technickom konope v súlade s miestnymi zákonmi!