Ako na úspešné predpestovanie rastlín.
Príprava na jar, ako úspešne predpestovať výsadbu
Cieľom správneho predpestovania je rýchly a zdravý rast sadeníc. Ak zmeškáte príležitosť počas januára a februára, môže sa stať, že vaša úroda nebude kvitnúť alebo plodiť včas. Preto je dôležité sa pripraviť a dopredu zásobiť. Častou chybou môže byť odkladanie výsadby až do chvíle, keď dodávatelia už majú nedostatok tovaru. Poďme sa pozrieť na to, na čo myslieť pri predpestovaní.
Čo môžeme predpestovať doma ?
Pred vysadením rastlín vonku do záhonov, skleníkov alebo fóliovníkov si vyberieme druhy, ktoré chceme predpestovať. Najčastejšie sa v Českom kraji rieši predpestovanie paradajok, uhorky a papriky, preto sa na ne zameriame. Samozrejme, nie sú výnimkou ani okrasné rastliny, ako sú muškáty a podobné. Nemá zmysel tu uvádzať tabuľku so všetkými rastlinami a ich termínom výsadby, pretože tieto údaje sú vždy uvedené na obale od výrobcu - držte sa toho. Predpestovať je možné aj bylinky, ale tieto môžete pestovať doma po celý rok pomocou chytrého kvetináča alebo niektorých LED svetiel, ktoré poskytnú rastlinám dostatok svetla za akéhokoľvek počasia.
Kedy začať so výsadbou ?
Výsadbu semien alebo sadbu odrezkov riešime od konca januára do marca. Každá rastlina sa trochu líši, ale vždy dodržiavajte pokyny na obale. Ak odrezkujete rastliny, pravdepodobne viete, v ktorom období sa im darí najlepšie. Snažte sa nesadiť rastliny skôr, než je uvedené na obale, inak by mohol nastať spomalený rast a výsledkom by mohla byť nižšia úroda plodov. V niekoľkých prípadoch priskorá výsadba spôsobila častejšie napadnutie rastlín škodcami. Správnym načasovaním výsadby si zabezpečíte zdravé rastlinky s bohatou úrodou.
Správny pestovateľský substrát pre predpestovanie ako základ úspechu
Najobľúbenejším médium pre predpestovanie sú rašelinové Jiffy tablety, ide o jednorazovú tabletu, ktorá bežne stojí 3 Kč za kus. Táto metóda má výhodu najmä v tom, že pri presádzaní nerušíte korene, čím predídete tomu, aby rastlinka zahynula. Ďalšou neopomenuteľnou výhodou Jiffy tabliet je výživový prvok, ktorý malá rastlina môže absorbovať a po presunutí do pôdy sa Jiffy úplne rozloží. Ďalšou metódou, ktorú pozná najmä staršia generácia, je predpestovanie zeleniny v plastovom kelímku od jogurtu. Tu odporúčame použiť nejaký špeciálny substrát pre výsadbu a množenie. Nezabudnite v plastovom kelímku urobiť dierky, aby nadbytočná voda mohla odtiecť a nevznikali škodlivé plesne. Skúsenejší záhradkári môžu vyskúšať lisovaný kokos zmiešaný s perlitom, tento mix sa často používa na predpestovanie papriky (a náročnejších rastlín). Ide o ľahkú, vzdušnú a minerálne vyváženú zmes, ktorá je ideálna pre zakorenenie.
Skleníky na predpestovanie, fóliovníky a šíriace boxy
Malé skleníky na predpestovanie sú veľmi populárne a ich predaj dosahuje vrchol v februári. Preto počítajte s tým, že v marci nemusia byť okamžite dodané. Malé skleníky dobre udržiavajú vlhkosť a teplotu, čo využívame hlavne v noci, keď necháme sadenice zakryté a uzatvorené otvory na vetranie. Počas dňa môžeme otvoriť otvory na vetranie (často sa jedná o plastové otáčavé koleso na hornej strane skleníka) alebo úplne odstrániť transparentné plastové kryty, aby rastliny mohli dýchať a nadmerná vlhkosť sa nekondenzovala. Skleníky a fóliovníky vždy umiestnite k oknu alebo niekde na svetlé miesto, pretože svetlo je to najdôležitejšie, čo mladé rastliny potrebujú na zdravý rast.
Podľa čoho vybrať skleník na predpestovanie
Skleníky môžete zohnať už od 200 Kč, počítajte s tým, že ide o dva kusy plastu, ktoré sú pomerne krehké a náchylné na poškodenie, ale svoju úlohu splnia. Osobne by som odporučil pozrieť sa na skleníky v cenovom rozmedzí 500 - 1000 Kč, za túto cenu získate solídny plastový šíriaci box, ktorý obvykle obsahuje základný pestovateľský substrát určený pre semená alebo odrezky. Ak ste nadšeným pestovateľom a beriete predpestovanie vážne, môžete zohnať skleníky od 2 000 do 5 000 Kč. Tieto skleníky sú istou stávkou, zvyčajne obsahujú zabudovaný vykurovací podstavec s termostatom alebo vodný rezervoár s čerpadlom pre hydroponický spôsob predpestovania, pri ktorom nepotrebujete robiť nič a všetko je postarané za vás.
Osvetlenie sadeníc, koľko svetla potrebujú mladé rastliny ?
Svetlo je pre ranné rastliny určite najdôležitejším faktorom, o tom niet pochýb. Sadenice počas prvého týždňa svojho života nepotrebujú veľa svetla, pretože sa bunky len vyvíjajú. Avšak s každým dňom a týždňom zvyšuje rastlina svoju potrebu po svetle a jeden zatažený týždeň bez slnečného svetla nám môže vážne zkomplikovať život. Nechcem tu uvádzať vedecké pojmy, takže povrchovo povedané: malá sadenica potrebuje svetlo s hodnotou 100 - 200 mikromolov za sekundu, počas zatiahnutej oblohy môžete za oknom namerať iba 40 - 80 mikromolov, čo jednoducho nestačí pre budúci zdravý rast.
Pre dostatočné osvetlenie sadeníc by mohla poslúžiť táto 15W SANSI žiarovka alebo táto lampa s klipom.
Presadenie sadeníc do väčšieho kvetináča, kedy je správny čas ?
Čas na presadenie sadeníc vonku do záhonov alebo do väčších kvetináčov poznáte na rastline ľahko. Prvým indikátorom, že je rastlina dostatočne silná na ďalšie manipulácie, sú dve poschodia skutočných listov. Fázu predpestovania môžete z dôvodu vonkajšieho počasia alebo iných vplyvov predĺžiť, ale odporúčal by som najprv presadiť do väčších kvetináčov, aby mohol koreňový systém ďalej rásť a posilňovať sa. Pri presádzaní z rašelinových tabliet Jiffy nezabudnite rozstrihnúť sieťku, ktorá zabezpečuje, aby rašelinová tablieta udržiavala svoj tvar. Potom tablietu vložíte do pôdy alebo väčšieho kontajnera s substrátom a korene môžu ďalej rásť a zväčšovať svoju hmotnosť.
Shrnutie na záver
- Najlepšou voľbou pestovateľského média pre predpestovanie sú Jiffy tablety, pri ktorých pri presádzaní len rozstrihnete sieťku, ktorá udržiava tvar tablety, a korene neporušíte.
- Ak používate substrátový základ pre predpestovanie, pridajte do neho perlit, ktorý pomôže dýchať pôde a udržiavať správne pH.
- Dátum výsadby je kľúčový a vždy dodržiavajte pokyny distribútora na obale semien.
- V rannej fáze predpestovania používajte skleníky a skleníky na udržiavanie optimálnej teploty a vlhkosti.
- Ak nemáte k dispozícii dostatočne svetlé miesto, použite LED osvetlenie pre rastliny. Prevádzka takéhoto osvetlenia vás stojí menej ako 20 Kč mesačne, vrátane dnešných nákladov na elektrickú energiu.
- Čas na presádzanie z plastových kelímkov, Jiffy tabliet, minerálnych kociek atď. spoznáte podľa prvého dvoch až troch skutočných listov (poschodí rastliny).