Pestovanie vlastných bylín doma
Pestovanie domácich bylín v kuchyni, ideálne v peknom kvetináči, je snom mnohých žien, ktoré majú na starosti domáce obživu.
Pestovať vlastné bylinky a korenie doma bol vždy veľký prínos, nie len z finančného hľadiska, ale predovšetkým získate plnohodnotný zdroj cenných živín. Bylinky a mikrozeleninu v obchodných reťazcoch často stojí viac, ako je ich skutočná hodnota. Navyše vo väčšine prípadov sú tieto bylinky (často mikrogreens) už zmrazené a neskôr rozmrazené, čo logicky vedie k strate minerálov a výsledkom je iba dochutenie jedla bez pridanej nutričnej hodnoty.
Predražená mikrozelenina v obchodoch s množstvom marketingových hesiel, ktoré vás nakoniec donútia to doniesť až k pokladni a zaplatiť. V skutočnosti totiž platíte za náklady na pestovateľské potreby, energiu, ktorá bola potrebná na vypestovanie, zamestnancov, ktorí sa starajú o pestovanie mikrozeleniny, obalové materiály a nakoniec za propagáciu a distribúciu. Áno, všetko toto sa musí vypočítať do predajnej ceny pre konečných zákazníkov - VÁS. Frázy ako BIO, čerstvé, zelené, organické nájdete na každom plastovom pohári s týmto druhom bylín. Čo nás vedie k ďalšiemu negatívnemu vplyvu týchto veľkých predajcov a to je neprimerané používanie jednorazových plastov.
Možnosti pestovania bylín doma
- "Nízkonákladová" pestiaren postavená na koleni, teda z plastových nádob od jogurtu, pomazánky, vlastne čokoľvek, čo vám pripomína pestovateľskú misu, si urobíme kvetináč. Ak plánujete iba pestovať mikrozeleninu, teda prvé výhonky zo semien, použite čistú nehrdzavú pôdu, ideálne niečo vzdušné. U nás sa osvedčili tieto dva typy: Gold Label Coco + Perlit 70/30 a Plagron Lightmix, ktorý je ľahko predhnojený pre bujnejší rast.
- Moderná pestiareň vlastnými rukami, čo je trošku pokročilejšia verzia pre náročných domácich záhradkárov. Pre tých z vás, ktorí to myslia vážne a chcú do prípravy investovať viac peňazí a energie, je najlepšie začať získaním plastovej misy s ideálnymi rozmermi, ak vám to podmienky dovolia. My sme si zvolili plastové vaničky s rozmermi 20x30cm. Opäť sme použili Gold Label substrát s prímesou perlitu, ktorý sme pravidelne zvlhčovali rozprašovačom 2L. Pozor neprelejte semená, môže sa začať robiť plesňa, ktorú už neodstránite. Takto sme vybavili 2 vaničky a umiestnili k oknu, to sme celé osvetlili LED svetlom vhodným pre mikrozeleninu: SANlight FLEX 20W
- Pre náročných, jednoduché riešenia má rád každý, no to je presne to, za čo si tu príplatíte oproti predchádzajúcim dvom metódam pestovania bylín. Ak máte v kuchyni dostatok miesta, určite neurobíte chybu s pořízením chytrého kvetináča, ktorý odvádza veľa práce za vás a udržuje bylinky vždy čerstvé. Okrem toho vizuálne dodá vašej kuchyni šmrnc a návštevy budú závidieť. No u tejto metódy pestovania bylín doma ste limitovaní rozmerom pestovateľskej plochy. Ak často používate 2 druhy bylín, postačí vám to. Ak chcete pestovať mikrozeleninu vo väčšom množstve a začať sa týmto výživným pokrmom stravovať častejšie, odporučil by som vám našu kompletnú domácu záhradku s LED osvetlením, ktorá má oveľa väčšiu plochu na vypestovanie bohatšieho úrody mikrozeleniny a bylín.