Čo je to svetlo a ako ho vnímajú rastliny?
Vhodné svetelné spektrum pre rastliny a ako ho vidíme my na rozdiel od rastlín (+ prehľadný poučný graf)
Ľudia a rastliny majú veľmi odlišné vnímanie svetelného žiarenia. Rastliny svetlo "nevidia" vo rovnakej forme ako my ľudia, aj preto sa v oblasti osvetlenia pre rastliny uvádza v jednotkách PAR, nie v lumenoch, ale o tom inokedy. Ešte do úvodu pripomeniem, že dĺžka vlnenia sa udáva v nanometroch (nm). Vďaka státisícom rokov evolúcie my ľudia máme upravené oko, ktoré je najcitlivejšie na vlnovú dĺžku okolo 550 nm, čo je približne uprostred spektra viditeľného žiarenia. U rastlín je to presne naopak, vďaka ich vývoju po milióny rokov sa vyvinula najnižšia citlivosť presne v tejto oblasti zeleného a žltého svetla, zelené listy odrážajú takmer dokonale všetko zelené svetlo, z toho vyplýva, že svetlo zelenou farbou by bolo plýtvanie energie. Naopak rastlina je veľmi citlivá na modré a červené žiarenie, to je dôvod, prečo veľa svetiel z nášho sortimentu disponuje týmto spektrom RB (RED-BLUE). Na základe tohto zistenia vznikla krivka PAR (fotosynteticky aktívne žiarenie) - ktoré popisuje práve vhodné svetlo pre život rastlín.
Graf osvetlenia - pomôcka pri voľbe osvetlenia rastlín
Túto stránku si uložte do záložiek vo vašom prehliadači, aby ste vždy mali pri sebe tento prehľadný graf o svetelnom žiarení. Je v ňom zobrazené všetko, čo potrebujete vedieť pri podrobnom výbere osvetlenia pre rastliny.
Doplnenie na záver
Potom, čo sa pozriete bližšie na všetky grafy, zistíte, že krivka PAR zasahuje nepatrne do časti "far red" a "ultrafialové žiarenie". To je neprehliadnuteľný fakt, na ktorý by mali myslieť predajcovia a výrobcovia LED pestebného osvetlenia. LED čipy, ktoré vyžarujú tieto neobvyklé vlnové dĺžky, sa väčšinou používajú až do drahších svetiel a svetiel vyššej triedy. Rozhodne vám rastlina nezomrie pri nedostatku svetla v tomto spektre, je to však solídny bonus pre osvetlenie vašej kvetiny. Teraz už viete, ako vybrať vhodnú LED pestovateľskú žiarovku alebo iné osvetlenie.