Aké existujú typy LED čipov
Úvod do LED technológie
Svietiť pomocou elektrickej energie nie je žiadny nový nápad, avšak každý z nás mal niekedy v rukách žiarovku, avšak táto technológia je viac než 120 rokov stará. Veľkou prekážkou pre klasické žiarovky s wolframovým vláknom je ich účinnosť dosahujúca iba 5% (tj. že 100 W žiarovka produkuje 95 W tepla a 5 W svetla).
Ďalšou evolúciou vo svetlej technológii sú LED čipy, ktoré majú na rozdiel od klasických žiaroviek účinnosť až 40%. Vďaka tomu sme schopní dosiahnuť rovnaký alebo väčší svetelný tok (lm) s LED svietidlami s výkonom (W) jednej desatiny toho, čo je potrebné u žiaroviek s vláknom. To všetko znamená, že ušetríte elektrinu bez kompromisu vo svietivosti.
Túto technológiu si osvojili aj pestovatelia, ktorí pestujú napríklad v growboxoch . Presne pre nich je určené LED osvetlenie pre rastliny. Vďaka konštrukcii diód, kedy môžeme pri ich výrobe určiť rozptyl vlnovej dĺžky (spektrum) ich svetla, sme schopní vyrobiť pestovateľské svetlá s dosiaľ nevídanou účinnosťou.
Technológia pre dosiahnutie maximálnej efektivity
Hlavnou konštrukčnou metódou je použitie niekoľkých sád diód s rôznym svetelným spektrom. Hlavnou výhodou tohto dizajnu je to, že produkuje iba tie vlnové dĺžky, ktoré rastlina potrebuje najviac (červená, ružová, modrá a infra-červená), teda všetka svetelný výkon je plne využitý. Príkladom môže byť svetlo LMG600 .
Druhým typom používaných čipov sú plnospektrálne bielkové LED čipy, ktoré sa snažia čo najviac replikovať slnečné žiarenie. V praxi to znamená, že medzi zložkami ich svetla sú nielen vlnové dĺžky červené, ružové, modré a infračervené, ale aj zelené. Pri zmiešaní všetkých týchto farieb v jednom čipe sa svetlo javí ako bielkové. Tento spôsob umožňuje najvyšší možný výnos z vašej úrody a ako bonus je príjemný aj do obývacích priestorov. Príkladom môžu byť naše žiarovky značky SANSI .
Obe tieto metódy využívajú do svojej konštrukcie SMD čipy (Surface Mounted Diode). Jedná sa o najviac používaný typ LED čipov na dnešnom trhu. Okrem dostupnej ceny majú aj výhodu dlhej životnosti až 50 000 hodín. Tieto čipy sú vďaka svojej veľkosti vhodné aj pre flexibilné LED pásky .
Niektoré svetlá sú vyrobené za pomoci COB (Chip-on-board) technológie, ktoré sú kongregáciou niekoľkých desiatok až stoviek LED diód na jednom veľkom čipe. Prednosťou tohto riešenia je dostupná cena a kompaktnosť. COB čip sám o sebe má jednu nevýhodu v podobe nízkeho uhla žiarenia a preto sú všetky naše svietlá opatrené sklenenou šošovkou, ktorá rozptýli žiarené svetlo pod 120° uhlom. Napríklad naše GROW reflektor .
Najjednoduchším a najrozpoznateľnejším dizajnom sú DIP diódy vo valcovom vyhotovení s dvoma vývodmi na pripojenie k obvodu. Dnes sa používajú už len tam, kde je potrebné, aby bol obal diódy odolný voči odieraniu, napríklad svetlomety na indikačných paneloch alebo ako emitery pre infračervené diaľkové ovládače.
HPLED (High-Power LED) sú konštrukčne podobné DIP diódam, avšak ich výkon je dostatočný pre priame osvetlenie. Ich hlavné uplatnenie je v prenosných svietidlách.
Poslednou veľkou kategóriou sú Filament diódy. Technicky rovnaké ako COB čipy, avšak ich usporiadanie imituje konštrukciu vlákien v klasickej žiarovke zmínenej v úvode.