Prečo zvoliť LED svetlá pre pestovanie rastlín? (pestovanie rastlín pod umelým osvetlením)
Prečo si vybrať LED svetlá na pestovanie rastlín?
Ak uvažujete o tom, aké svetlá si vybrať na pestovanie, v dnešnej dobe je jedinou voľbou LED. Vďaka tejto technológii môžeme priamo nastaviť, aké svetlo (konkrétna vlnová dĺžka) bude daný čip vyžarovať. LED pestovateľské svetlá tak dokážu poskytnúť rastlinám presne to, čo potrebujú, a to počas akejkoľvek fázy rastu.
Informácie o Watt-och
Nedajte sa zmiasť - Waty uvedené na LED svetle nemusia byť presne to, čo očakávate. Ak na ňom píše 1000 wattov, hovoríme o maximálnom výkone, ktorý budete môcť využiť. Preto je lepšie sledovať skutočnú spotrebu, nie to, čo je napísané na obale.
Vlnová dĺžka svetla
LED svetlo poskytne vašim rastlinám presne taký svetelný spektrálny rozsah, ktorý potrebujú. Rastliny v prírode prijímajú svetlo z celého spektra vlnových dĺžok, vrátane ultrafialového svetla a infračerveného žiarenia. Medzi nimi sú farby ako fialová, modrá, zelená, žltá, oranžová a červená. Každá fáza rastu vyžaduje iný pomer svetelného spektra.
Čo sú LED svetlá s plným spektrom?
Pre poskytnutie rastlinám všetko, čo potrebujú pre zdravý rast, budete potrebovať celý rad LED diód. To znamená, že by ste nemali vyberať iba jednu vlnovú dĺžku svetla - to by bola obrovská chyba. Našťastie existujú LED svietidlá s celým spektrom svetla. Tieto špeciálne navrhnuté svietidlá poskytnú vašim rastlinám modré, červené, biele a dokonca aj ultrafialové svetlo. Kombinujú rôzne spektrá v rôznych fázach rastu.
Farby spektra
Je dôležité poskytnúť vašim rastlinám presne to, čo potrebujú, čo často zahŕňa rôzne spektrálne farby svetla. Je dôležité vybrať správne farby. Preto sa spolu pozrieme na rôzne farby a povieme si, ktoré sú najlepšie v konkrétnej fáze rastu. Odpoveď na vhodnosť svetelných zdrojov pre fotoperiodické osvetlenie je hodnotená indexom fotoperiodickej radiácie. Ide o percentuálny podiel žiarenia v rozsahu vlnových dĺžok od 550 nm do 760 nm, ktoré aktivujú fytochrómy red a far, k fotosynteticky aktívnemu žiareniu v rozsahu vlnových dĺžok od 365 nm do 830 nm (FAR).
Červené svetlo (630 nm)
- Červené LED diódy v rozsahu 600-640 nm podporia nielen rast rastlín, ale aj ich kvitnutie. V vegetatívnej fáze vám červené svetlo však nepomôže.
Biele svetlo (4000 - 5000 K)
- Biely LED diódy medzi pestovateľmi dlhodobo spôsobujú kontroverzie a delia ich na dve skupiny - jedna ich považuje za prospešné a druhá má odlišný názor. Musíme byť úprimní - biele pestovateľské svetlo je veľmi dôležité a nemalo by chýbať v miestnosti vyhradenej pre pestovanie. Ak by ste vybrali iba modrú a červenú farbu, pri tomto svetle by ste nemohli rozpoznať problémy na vašich rastlinách. Preto je biele pestovateľské svetlo veľmi dôležité.
Modré svetlo (450 nm)
- Rozsah strednej vlnovej dĺžky od 400 nm. Modré LED diódy sú najlepším pomocníkom počas vegetatívnej fázy rastu. Modré svetlo by malo dominovať pri pestovaní sadeníc, odrezkov alebo na začiatku rastu rastlín. Však nepoužívajte ho vo veľkom množstve počas fázy kvitnutia a tvorby plodov.
Ultrafialové svetlo (395 nm)
- Skutočne stojí za to vyskúšať ultrafialové svetlo. Je dokázané, že práve ono dokáže vyvolať viac prospešných látok v plodoch.
Ideálna kombinácia svetelného spektra v pomere červená:modrá - 55% červených LED diód (660 nm), 20% červených LED diód (630 nm), 15% modrých LED diód (470 nm), 10% modrých LED diód (425 nm).
LED čipy, alebo zázrak pre vaše paradajky
Ak ste vášnivý pestovateľ paradajok alebo papričiek, LED osvetlenie je určite najlepšou voľbou. Môžete ich umiestniť čo najbližšie k rastlinám, čo umožní intenzívnejšie prenikanie svetla do listov a plodov. Rastlina sa tak bude rýchlejšie a kvalitnejšie rozvíjať. LED pestovateľské osvetlenie je pre vaše paradajky skutočným zázrakom. Keď rastliny dostanú správne svetlo, ich plody budú obsahovať až dvojnásobok vitamínu C, čo sa prejaví aj na ich chuti, a už nebudete chcieť paradajky z veľkých reťazcov. Samozrejme, všetko ide ruka v ruke - lepšie svetlo znamená väčšie, kvalitnejšie a chutnejšie plody obsahujúce veľa vitamínov.