Ako vybrať správny kvetináč pre vašu rastlinu.

Môže sa zdať, že výber kvetináča pre vašu rastlinu je len estetickou záležitosťou, ale veľkosť a tvar kvetináča spolu so zvolenou zeminou a zmesami pre kvetináče majú priamy vplyv na množstvo vody, ktorú má rastlina k dispozícii. Ak sa zaoberáte pestovaním rastlín v kvetináčoch vážne a chcete dosiahnuť čo najväčší úspech, či už vo vnútri alebo vonku, je skutočne užitočné mať prehľad o tom, ako voda a pôda v nádobách pôsobia v rôznych podmienkach. Okrem výberu najatraktívnejšieho kvetináča, v ktorom sa bude vaša rastlinka vynímať (čo je tiež dôležité!), vám to pomôže informovane sa rozhodnúť, aký druh nádoby použiť pre dlhodobé zdravie a rast vašich rastlín.

Správna pôda pre kvetináče

Začnime základnými poznatkami o pôde v nádobách. Áno, to je skutočne niečo. Počas štúdia na Kalifornskej univerzite v Davisu som absolvoval celý kurz venovaný pôdam v nádobách. Nádoby sú tiež termín používaný v záhradníctve/záhradníctve, ktorý by sme obvykle nazvali kvetináčom alebo sadbovačom.

Keď si kúpite pripravenú zmes pre nádoby, hľadáte v podstate zmes pre výsadbu, ktorá je už pripravená tak, aby vytvorila správnu rovnováhu pórne naplnených vzduchom a vodou pre vašu rastlinu a prostredie, v ktorom rastie, keď ju zalieva.

Zmes pre pestovanie v kvetináčoch musí byť schopná udržať dostatočné množstvo vody a živín a zároveň byť dostatočne voľná, aby umožnila pohyb koreňov a vody a výmenu plynov (hlavne kyslíka) v koreňovej zóne. Preto zmes pre sukulentné rastliny obsahuje väčšie množstvo a veľkosť pôdnych agregátov, ako je pumex, perlit a piesok, aby sa podporila zvýšená drenáž oproti ideálnej zmesi pre nížinné mäsožravé rastliny.

Poznámka: Niekedy používam termín pôda, ale vo skutočnosti je to nesprávne označenie. Zmesi pre kvetináče neobsahujú žiadnu skutočnú "pôdu" alebo "hlinitú pôdu" odobratú zo zeme alebo z poľa. Vyrábajú sa kombináciou organických a anorganických materiálov a v záhradníctve sa preto často označujú ako zmesi bez pôdy alebo pôdne substráty. Nebudeme tu však štiepiť vlasy.

Ako funguje zmes pôdy a vody v kvetináči

Každý substrát pre nádoby (zmes pre kvetináče) má tzv. maticový potenciál.

  • Maticový potenciál je schopnosť zmesi pre pestovanie v kvetináčoch zadržiavať vodu.
    • V podstate ide o to, že ak je priestor medzi časticami pôdy dostatočne malý, potom kombinácia povrchového napätia (ktoré je spôsobené súdržnosťou vody) a prilnavosti medzi vodou a časticami pôdy poháňa vodu hore a do týchto priestorov medzi časticami pôdy.
    • Čím menšia je veľkosť pôdnych častíc, tým väčší je maticový potenciál.
      • Tj. ťažká ílovitá pôda zadržiava viac vody než piesok.

Keď pridáte vodu do zmesi pre kvetináče, hoci je jej maticový potenciál vo všetkých kvetináčoch rovnaký (pretože ide o rovnakú zmes pôdy), voda sa v kvetináči nerovnomerne nešíri. Je to spôsobené pôsobením dvoch protichodných síl: gravitácie a kapilárneho pôsobenia.

  • Gravitácia - pôsobí na vodu smerom nadol, čo spôsobuje, že voda putuje na dno kvetináča a buď tam zostane, pokiaľ sa nevyparí (ak nie je odtok), alebo odtiekou cez odvodné otvory.
    • Sila gravitácie je vyššia v hornej časti kvetináča než v spodnej časti.
  • Kapilárne pôsobenie - pôsobí na vodu smerom hore. Kapilárne pôsobenie je schopnosť kvapaliny prenikať do úzkych priestorov (medzi časticami pôdy) aj za prítomnosti gravitácie.
    • Predstavte si, že držíte papierovú handru vo zvislej polohe a len jej spodný okraj sa dotýka vody. Uvidíte, ako sa voda začína pohybovať po papieri hore - to je kapilárne pôsobenie.

Gravitácia je v celej nádobe konštantná, ale gravitačný potenciál je vyšší v hornej časti nádoby a nižší v dolnej časti. Vzhľadom k postupnému poklesu gravitačného potenciálu smerom k dnu nádoby sú častice pôdy schopné zadržať viac vody v spodnej časti než v hornej. To spôsobuje vznik tzv. sediaceho vodného stĺpca na dne nádoby. Sediaca hladina vody je vrstva nasýtená vodou.

Prečo záleží na tvare a veľkosti kvetináča ?

Všetky kvetináče majú sediacu hladinu vody. Zmes s vyššou nasákavosťou (ťažšia pôda) bude mať vyššiu hladinu spodnej vody a zmes s nižšou nasákavosťou (ľahšia pôda) bude mať nižšiu hladinu nasýtenia.

U danej zmesi pre kvetináče je hladina spodnej vody v pôde/úroveň nasýtenia vodou ROVNAKÁ bez ohľadu na veľkosť a výšku kvetináča.
V plytkej a širokej nádobe sa voda udrží v bližšom kontakte s koreňmi rastliny než v nádobe s rovnakým objemom, ktorá je však vyššia. Prečo? Gravitácia ťahá vodu nadol cez nádobu a von z odvodných otvorov.

Výška nádoby ovplyvňuje pomerne množstvo vody a vzduchu. Pri použití identickej zmesi pre kvetináče sa hladina vody v kvetináči nachádza vo rovnakej výške bez ohľadu na jeho veľkosť. VŠETKY kvetináče s rovnakou zmesou budú mať rovnakú výšku hladiny vody.

Tvar kvetináča

Pri rovnakom objeme a rovnakej zmesi pre pôdu je v plytkých kvetináčoch rovnaká hladina vody ako v hlbokých, takže v nižšom a širšom kvetináči je vyšší percentuálny podiel objemu nádoby naplnený vodou. 

  • To znamená, že vysoká nádoba s objemom 19 litrov udrží menej vody než nízka a široká nádoba s objemom 19 litrov.

Veľkosť kvetináča

Rovnaký koncept platí aj pre veľkosť kvetináča, pri použití rovnakej pôdy bude výška hladiny vody v malom kvetináči rovnaká ako vo väčšom, preto je pomer vody a vzduchu najvyšší vo veľkom kvetináči.

Áno, už ste to počuli: na veľkosti záleží!

So zmesou pre kvetináče bude výška hladiny vody v malom kvetináči rovnaká ako vo väčšom, preto je pomer vody a vzduchu vo väčšom kvetináči vyšší. Preto veľkosť kvetináča, ktorý pre rastlinu zvolíte pre danú zmes pôdy, určuje, koľko vzduchu a vody dostanú korene.

Ako tieto informácie využiť pri výbere kvetináčov pre rastliny

Ako teda využiť všetky tieto záhradnícke poznatky pri výbere nového domova pre naše milované rastliny? Tu uvedieme niekoľko príkladov:

Výber ideálnej nádoby

  • Pretože viem, že vysoké a úzke nádoby s rovnakým objemom vysychajú rýchlejšie než nízke a široké nádoby, vyhol by som sa výberu vysokého a úzkeho kvetináča pre kapradiny, pretože tie majú radi stále rovnakú vlhkosť.
    • Rovnaký vysoký, úzky kvetináč by mohol byť ideálny pre exemplár kaktusu, kde dodatočná gravitačná sila zabezpečí vynikajúcu odvodňovanie.
  • Naopak nízky a široký kvetináč v štýle bonsajovej misky by mohol byť ideálny pre masožravé rastliny, ktoré prirodzene žijú v podmienkach podobných bažinám a majú radi vyššiu vlhkosť.
    • Rovnako tak nízka a široká bonsajová nádoba by nebola dobrým výberom pre väčšinu orchideí, pretože väčšina z nich sú epifyty (žijú teda na stromoch, nie v pôde) a potrebujú zriedka polievať s vynikajúcou drenážou, takže opäť platí, že nízka a široká nádoba by udržala viac vody než vyššia úzka, ktorá by pre orchideje nebola ideálna.

Upozornenie - veľkosť a tvar kvetináča sú dôležité faktory, ale niekedy ich možno upraviť správnym prispôsobením ďalších faktorov.

  • Napríklad orchíde by sa mohla dariť aj v krátkej nádobe, ak je v nej vhodná zmes kôry pre orchidey, má vynikajúcu drenáž a je zriedka polievaná. Majte však na pamäti, že ak je kvetináč pomerne široký, udrží viac vody než malý kvetináč, ktorý je len krátky a malý.
  • Nepokúšal by som sa však udržať túto pannenskú kapradinu vysokom a úzkom kvetináči - nemohli by ste ju polievať dostatočne často, aby sa jej čipkované svetlozelené listy nepremenili na obávané krehké hnedé listy pannenskej kapradiny. V takom prípade si to môžete ešte zložiť a kúpiť automatickú závlahu.

Ako správne polievať

Scenár: Ste hrdým rodičom dvoch hoi (polokultivované listy a výhonky). Jednu hoju ste zasadili do veľkého širokého kvetináča, aby mala dostatok miesta na rast, ale teraz sa zdá, že je trochu premočená. Druhá hoja, ktorá bola zasadená do menšieho, ale vyššieho kvetináča, je v poriadku. Prečo?

  • Tento nízky, široký a veľký kvetináč bude mať vyššiu úroveň nasýtenia (sediaci vodný režim) a tiež ude vlí viac vody (vďaka objemu) ako vyšší kvetináč s menším objemom. To nám teda napovedá, že treba obmedziť zálievku hoi v širokom kvetináči, pretože polokultivované hoje nemajú radi, keď sú v príliš mokrom prostredí.

Výber pôdy/zmesi pre pestovanie

Vráťme sa k našim dvom hojam vyššie, ak ste boli v fáze presádzania a plánujete použiť pre rastliny rovnakej veľkosti rôzne tvary kvetináčov s rovnakým objemom, t.j. jedna z nich bude v vyššej nádobe ako druhá, použite ľahšiu pôdu vo vyššej a širšej nádobe. (Napríklad pridaním ďalšieho perlitu do zmesi vo vreciach.)

  • Znova sa vraciame k tomu, že hladina podzemnej vody je pre danú pôdu rovnaká bez ohľadu na veľkosť a tvar nádoby.

Majte však na pamäti, že menšia nádoba (s menším objemom) sa obecne rýchlejšie vysušuje než väčšia nádoba, ale keď je mokrá, hladina nasýtenia bude rovnaká ako vo väčšej nádobe obsahujúcej rovnakú pôdnu zmes.

Záver

Možno ste po prečítaní trochu múdrejší a rozumiete tomu, ako rastliny budujú svoj koreňový systém a čo je potrebné dodržať pre rôzne typy rastlín, kvetináčov a substrátov. Teraz už rozumiete tomu, ako voda a pôda spolupracujú v rôznych podmienkach. Dúfam, že sme vám uľahčili rozhodovanie pri výbere toho správneho kvetináča presne pre vaše účely. Príjemnú záhradnícku sezónu a nech rastú zdravo!