Hnojiva - najčastejšie otázky a správne odpovede
1. Čo je to hnojivo ES?
Hnojivá označované ako HNOJIVA ES v Českej republike nie je potrebné registrovať ani oznámiť, môžu byť priamo uvádzané na trh. Výrobca nesie plnú zodpovednosť za to, že HNOJIVA ES spĺňajú požiadavky ustanovené Nariadením EP a Rady č. 2003/2003. Ide o hnojivá s obsahom NPK 15 % a viac. Táto legislatíva sa však čoskoro zmení a povinnosť registrácie sa vzťahuje na všetky hnojivá.
2. Čo znamená, že je krystalické hnojivo 100% rozpustné? To sú všetky, nie?
Čo zďaleka nie sú všetky. My uvádzame 100% rozpustnosť pri hnojivách KRISTALON. To znamená, že dávka hnojiva sa rozpustí vo vode bez zvyškov, a to približne za 30 sekúnd. To je presne tak dlho, ako trvá príprava hnojiva. Roztok Kristalonu môže byť použitý bez problémov aj pre kvapkovú závlahu, pri ktorej trysky zostávajú čisté. Konkurenčné krystalické hnojivá iba uvádzajú 100% rozpustnosť, ale k jej dosiahnutiu dochádza v priebehu niekoľkých hodín alebo dokonca vôbec! Čakať niekoľko hodín na rozpustenie hnojiva, na to nechce záhradkár ani profesionál.
3. Čo je žížalí voda a čo je urychlovač hnojenia?
Žížalí voda je ľudovo označovaná ako Vitality Komplex - tento prípravok obsahuje extrakt z vermikompostu. Vermikompost je kompost spracovaný kalifornskými žížalami a je bohatý na enzýmy pochádzajúce z ich tráviaceho ústrojenstva. Ide o žiadny spôsob spracovania žížal. Vitality Komplex nie je hnojivo! Je to prípravok, ktorý urýchľuje vstrebávanie živín rastlinou. Jednoducho povedané, podporuje chuť rastlín využiť viac živín z dodaného hnojiva, než by sa to dosiahlo bez VK. Dosiahnete tak o približne 30 % vyšší prírastok kvetov a vyššiu úrodu.
4. Mám hnojiť a použiť Vitality Komplex spolu?
Spolu áno, naraz nie! Použitím oboch prípravkov dosiahnete výrazne vyššiu úrodu než iba s použitím samotného hnojiva. Oba prostriedky však nemôžete použiť naraz pri jednom zalievaní! Podľa návodu použite do zálievky vždy len jeden prípravok a ďalší v nasledujúcom týždni. Striedajú sa. Použitím oboch prípravkov naraz by ste poškodili rastlinu. Kombinovaním týchto dvoch prostriedkov dosiahnete vždy perfektné výsledky, či už ide o úrodu alebo tvorbu plodov.
5. Aký je rozdiel medzi minerálnym hnojivom / organominerálnym / organickým?
Minerálne hnojivo je soľ kyseliny.
N - dusičná kyselina, P - fosforečná kyselina, K - draselná kyselina. Ich kombináciou sa dosahuje požadovaný účinok na kvitnutie, plodnenie, pevnosť stoniek atď. Minerálne hnojivo má rýchly účinok a je to čistá chémia.
Organominerálne je kombináciou minerálneho hnojiva s prídavkom organických zložiek, často dusíkatých (napr. rohovina, Terralut). Organická zložka má za úlohu pôsobiť na rastlinu dlhodobo. Kombinuje rýchly účinok s dlhodobým efektom.
Organické hnojivá majú čisto prírodný pôvod bez obsahu chémie. Ide o látky získané z rastlinných zvyškov. Majú dlhodobý účinok.
6. Aký je rozdiel medzi štandardnou radou AGRO kapalných hnojív a novými hnedými OM hnojivami?
Rozdiel spočíva v povaha a zložení hnojiva. Štandardné AGRO kapalné hnojivá sú minerálne s maximálnym obsahom 16 % živín. Naopak hnedé hnojivá obsahujú aj organickú zložku Terralut (výluh z baltického sedimentu sladkej vody), ktorá zvyšuje podiel živín až na 20 % a zároveň zabezpečuje dlhodobejšie pôsobenie v porovnaní s čistými minerálnymi hnojivami.
7. Čo znamená dlhodobo pôsobiace hnojivo? A hnojivo s postupným uvoľňovaním živín?
Ide o hnojivá, pri ktorých je každá granula obalená polopriepustnou vrstvou tvorenou špeciálnou pryskyřicí. Ak sa granula hnojiva dostane do vlhkej pôdy, voda preniká obalom dovnútra, živiny sa rozpúšťajú a prenikajú cez obal von, kde ich korene rastlín prijímajú. Rýchlosť uvoľňovania živín z hnojiva je ovplyvnená len teplotou pôdy. Pri vyšších teplotách sa živiny uvoľňujú rýchlejšie, naopak pri nižších teplotách pomalšie, čím sa prispôsobuje požiadavkám rastlín na výživu. Tento proces je práve dlhodobo pôsobiaci (až 6 mesiacov).
Hnojivá značky AGRO si môžete zakúpiť na našom e-shope.
8. Prečo sa OM hnojivá a VK nadúvajú?
Príčinou je organický pôvod hnojiva a žížalí vody, pri teple (čo sa týka väčšiny predajných ploch) tento organický živý materiál pracuje a uvoľňuje sa plyn, ktorý zväčšuje objem obsahu. Naše hnojivá majú viečka s odvetraním, aby sme tento efekt eliminovali.
9. Mal som Kristalon počas zimy vonku na mraze, bude fungovať?
Áno, bude fungovať, ak zostal suchý. Ak ste ho však pred zimou zle skladovali a surovina sa zvlhla, mohlo dôjsť k zlepšeniu. Postačí ho však vysušiť, znovu v dlani rozmeliť a môžete ho použiť.
10. Čo mám robiť, keď mi čiernia plody paradajok a paprík?
Čiernenie paradajok a žltnutie paprík je spôsobené nedostatkom vápnika, nejde teda o chorobu. Použite dvojzložkové Kristalon Zdravá paradajka a paprika, ktoré obsahuje vápnik a tým zabezpečíte zdravé plody.
11. Je horčica hnojivo?
Áno, ide o hnojivo s vysokým obsahom horčíka. Tento prvok je dôležitý na prevenciu žltnutia a opadávania ihličia a listov okrasných krovín. Zvyšuje množstvo zelenej farby v rastlinných tkanivách a zvyšuje odolnosť plodov voči hnilobe počas skladovania. Použitie nie je časovo obmedzené, avšak zvyčajne sa používa na jar pre posilnenie po zime a na jeseň pre zvýšenie odolnosti voči mrazu. Dávkovanie závisí od výrobku a frekvencie použitia, ktorá závisí od prejavov žltnutia a rýchlosti nápravy.
12. Prečo je také vysoké dávkovanie u kapalnej horkej soli, keď na konkurenčných je oveľa nižšie?
Dávkovanie je odporúčané výrobcom horčatej soli a závisí od spôsobu aplikácie a objemu zálievky. Naše dávky (pri zálievke 30-45 ml/10 l/m² alebo pri postrekovaní 0,5 l/10 l/150 m²) zodpovedajú vyššie uvedeným hodnotám. Konkurenční dodávatelia toto neberú do úvahy a najmä pri postreku by ste rastlinám nedodali ani zďaleka potrebné množstvo. Aplikácia je tak zbytočná a neúčinná. Môže ísť o marketingový trik na umelé zvýšenie výdatnosti jedného balenia.
13. Aký je rozdiel medzi koňským a hnojom z hnojišťa?
Rozdiel vyplýva už z názvu - každý druh pochádza z podestýlky iného domáceho zvieraťa. Hnoj zo stajne je druhový hnoj, pričom hnoj z hnojišťa je kombináciou týchto hnojov. Každý hnoj sa líši v zložení, pH reakciách a vyhovuje rôznym druhom rastlín.
14. Aký je rozdiel medzi Cereritom a NPK?
NPK obsahuje všetky tri prvky, zatiaľ čo Cererit je chloridový a obsahuje navyše mikroprvky (bór, molybdén, zinok, horčík). Niektoré rastliny neprejavia dobre chlorid a príznaky nesnášanlivosti na chlorid môžu zahŕňať žltnutie listov a ihličia.
15. Prečo je AGRO vápenatý dolomit žltý?
Dolomitický vápenec (vápenatý dolomit) môže mať rôznu farbu, od žltej cez sivú až po bielu, v závislosti od oblasti a prímiesí. Prítomnosť ílu mení farbu dolomitu. Granulovaný dolomitický vápenec momentálne v ponuke nemáme.
16. Aký je rozdiel medzi dusičnaným vápnom a dolomitickým vápencom?
Dolomitickým vápencom pridáte do pôdy vápnik a horčík a môžete ho použiť takmer kedykoľvek. Dusičnatým vápnom pridáte do pôdy dusík a vápnik, avšak musíte ho použiť aspoň dva týždne pred výsevom alebo výsadbou, inak môže dôjsť k poškodeniu rastlín. Dusičnaté vápno navyše dezinfikuje pôdu do istej miery.
17. Aký je rozdiel medzi prípravkami Natuře: Hnojivo z hnojišťa x Organika?
Hnoj zo stajne je jednodruhový hnoj, zatiaľ čo Organika je zmes hnoja a ďalších organických zdrojov. Suroviny vždy pochádzajú z ekologického chovu.
18. Ako funguje Hydrogel a ako dlho zostáva funkčný?
Hydrogel je prírodná látka (uhličitan draselný), ktorá je schopná zväčšiť svoj objem vodnom prostredí až niekoľkostokrát a tým udržiavať vodu v sebe a následne ju uvoľňovať. Preto sa používa pri pestovaní rastlín ako zásobáreň vody. Tento cyklus môže opakovať po celú dobu svojej životnosti, ktorá je približne 5 až 7 rokov do úplného ekologického rozkladu.
19. Prečo nemáte hnojivá/hnoj v kbelíkoch?
Vybrané hnojivá máme v kbelíkoch. Výrobok predávaný v kbelíku znamená zvýšenie ceny, a to nielen pre predajcu, ale samozrejme aj pre spotrebiteľa. Po prvé z dôvodu ceny obalu a ďalšieho pre logistické dôvody, kbelíky zaberajú na palete menej miesta ako vrecia. Súčasne likvidácia obalu z fólie je jednoduchšia než likvidácia kbelíkov. Nie sme firmou, ktorá zaplavuje domácnosti plastovými kbelíkmi.
20. Nefíha mi balenie NATURA kapalných hnojív do plastových fliaš. Dá sa získať ekologické balenie?
Plastová fliaša je v súčasnosti najekologickejším balením pre kapalné hnojivo a kvapalinu všeobecne. Dôvodom je to, že akýkoľvek iný obal, najmä tzv. Tetrapak (pozri balenie mlieka), je oveľa horším obalom na likvidáciu. Okrem papiera obsahuje niekoľko vrstiev plastových bariér a lepidla. Na rozdiel od toho plastová fliaša je jednodruhový obal a vieme ju recyklovať technologicky jednoducho a opakovane.
21. Prečo nepoužívate označenie BIO na výrobkoch Natuře?
Označenie BIO nie je povolené zákonnými predpismi v Českej republike ani na Slovensku pre výrobky ako substráty, hnojivá alebo iné látky, ale iba pre pestovaný výpěstok. S ekologickými výrobkami môžete teda pestovať jahody v ekologickej kvalite. Preto používame spojenie "vhodné pre ekologické pestovanie" alebo "ekologické pestovanie." Kto používa slovo BIO nesprávne, riskuje správny proces a významné pokuty.
22. Prečo moje modrá hortenzia zmenila farbu - môže to byť hnojivom?
Farba hortenzie závisí na reakcii pôdy. V kyslej pôde si zachová farbu, no ak sa pôda mení na zásaditú, modrá farba ustupuje a nahradzuje ju ružová. V hnojivách pre modré hortenzie (napr. od značky FLORIA) je navyše obsiahnutý mliečan (síran hliníka), ktorý modrú farbu podporuje.